Novinky

          • Úřední hodiny o letních prázdninách

            V době letních prázdnin je provoz školy omezen, v případě potřeby se raději telefonicky domluvte nebo použijte e-mail: info@zshodkovice.cz domluvte nebo použijte e-mail: info@zshodkovice.cz

            od 24.8.2026 je opět běžný provoz

            Děkujeme za pochopení a přejeme hezké léto.

        • Výlet do lanového parku v Bedřichově – 3. A + 4. B – 16.6.
          • Výlet do lanového parku v Bedřichově – 3. A + 4. B – 16.6.

            Společně se 4. B jsme se vydali do chladnějšího Bedřichova pokořit strach a užít si výšky. Počasí vyšlo, děti byly opravdu neskutečně odvážné. Někdo lezl nejen v lanovém parku, ale i na horolezecké stěně. Děti tyto aktivity tak bavily, že jsme nakonec nic jiného nestihli. 

        • 7. A  Muzeum Českého ráje
          • 7. A Muzeum Českého ráje

            V pátek 19. 6. 2026 7.A navštívila Muzeum Českého ráje. Děti si prohlédly expozice Koruny českých králů, Horozelectví, Luminiscence, Archeologie Českého ráje, Historie, Klenotnice, Dějiny kamenářství, Geologie a mineralogie.

          • Vodácký kurz - rafty

            17.6.2026 absolvovala 9.B vodácký kurz na raftech.

            Na Malou Skálu jsme přijeli vlakem, na místo k půjčovně dorazili pěšky. Tady proběhl rychlokurz a poučení na suchu a pak už nezbývalo, než se nalodit. Mnozí žáci seděli na raftu poprvé. Vyrazili jsme ve flotile tří raftů. Vyrazili je silné slovo, chvilku trvalo, než si někteří ujasnili, kam teče řeka, kde je špička lodi a že pádlovat se snadno řekne, ale hůře provede :-D

            Po chvilce to již šlo a čekal nás první i poslední jez dnešního dne. Všechny rafty ho spluly hladce a pak už se jen poklidně plulo, občas někdo vepředu čekal na posádku vzadu, došlo i na jednoho muže přes palubu (kdo by to čekal na poklidné vodě - ale ono to bylo víceméně chtěné...). Bylo krásně slunečno, takže to ani moc nevadilo.

            Pak už byla zastávka u občerstvení na něco dobrého a hned Dolánky, místo výstupu. Tam jsme v pořádku vrátili rafty a další vybavení a šli pěšky do Turnova na autobus. Náramně jsme si to užili, bylo to super.

          • Sedmihorky

            16.6.2026 se 9.B vydala do Sedmihorek.

            Z vlaku jsme vystoupili poblíž kempu Sedmihorky, ale tam jsme nešli. Došli jsme do Lázní Sedmihorky, které jsou témeř opuštěné a ani velký nával školních dětí různého věku a dalších turistů neovlivnil to, že ani stánek s občerstvením nebyl otevřený.

            Tak jsme posvačili ze svých zásob a vyrazili po cestičkách (po modré) nahoru do skal. Cesta vedla příjemným smíšeným lesem, nejprve kolem pramenů (viděli jsme jich hned několik - Barbořin, Antonínův, Josefův, Mariin, felixův,...) a jak začalo pramenů ubývat, tak později kolem pískovcových skal. Přečetli jsme si na informačních panelech zásady správných lezců ve zdejších skalách, podívali se na různé vyhlídky. Krajina je tu nádherná.

            Pak jsme zase začali tochu terénem klesat, až jsme po zelené dorazili na hrad Valdštejn. Tady jsme se rozdělili na dvě skupiny a kromě prohlídky zdejšího hradu si zahráli i hru o zjišťování indícií Kryptex. Hlavolam se  nám podařilo otevřít. Jako perličku je třeba zmínit, že se tu dnes natáčel jeden z dílů o regionálních potravinách a dobrém vaření, takže jsme kromě filmového menšího štábu viděli i Ondřeje Slaninu, šéfkuchaře, restauratéra a lektora kuchařských kurzů.. Pak už jen následovala cesta dolů na autobus zpět do Hodkovic.

          • Školní výlet 9.B - ZOO Praha a plavba po Vltavě

            Školní výlet si 9.B naplánovala původně do ZOO ve Dvoře Králové. Ale tam nebylo dobré spojení, tak se nakonec žáci domluvili, že by bylo fajn navštívit ZOO v Praze. 15.6. 2026 konečně nastal den D...

            Brzy ráno jsme vyrazili linkovým autobusem do Prahy na Černý Most, přejeli do Tróji metrem a dalším autobusem (ten den tam mířilo hodně tříd z různých částí naší republiky) a brzy po zakoupení vstupenek se ocitli v ZOO. Vypadalo to tak, že bude hodně lidí, ale ZOO je velká, takže nám to ani nepřišlo. Procházeli jsme po různých cestách, pokaždé se za zatáčkou objevil jiný styl ohrad a výběhů. Bylo nutné navštívit lvy, slony a žirafy. Bez nich by to nebyla ZOO. Pak už šel každý na prohlídku podle svého gusta.

            Po poledni jsme ZOO opustili a přešli na Císařský ostrov. Jen chvilka čekání a už plula naše loď. S tou jsme se svezli přes dvoje zdymadla až na Rašínovo nábřeží. A protože byla ještě chvilka času, místo jedné zastávky na metro jsme šli dvě a cestou obdivovali budovy a historii města. Výlet se i včetně počasí vydařil.

             

          • Zahradní slavnost 2026

            Vážení rodiče a žáci, příznivci školy,
            rádi bychom Vás pozvali ve čtvrtek 25.6.2026 od 14.30 hod. na Zahradní slavnost, kterou ukončíme letošní školní rok.
            Přijďte si užít příjemné odpoledne a naladit se na přicházející letní prázdniny.
            V přiložených letácích se dozvíte, co jsme si pro Vás společně s dětmi připravili. Nebude chybět zpěv, tanec, divadlo, módní přehlídka, sport, jídlo a pití, cukrová vata, stánky, balónky a mnoho dalšího. Každý si tam najde své. 
            Těšíme se na Vás.

          • Když si třeťáci sami naplánují výlet... Stojí to za to!

            Letošní školní výlet byl stoprocentně v režii třeťáků. Děti si totiž cíl vybraly úplně samy. Sbalili jsme batohy, nechali lavice za zády a místo sezení ve škole jsme si naplánovali parádní trasu z Hodkovic až na Sychrov. A abychom si to udělali zajímavější, vzali jsme to pěkně po svých!

            Vyrazili jsme rovnou od školy do kopečka přes kapličky a namířili si to nahoru na rozhlednu na Vrchovině. Šlapat do kopce nám sice dalo trochu zabrat, ale náladu nám zvedaly bezva úkoly, které děti po cestě plnily, a hlavně parádní objev – pole plné sladkého hrášku! To byla ta nejlepší svačinka na posilněnou.

            Přes Radostín jsme pak úspěšně dorazili až na zámek Sychrov. A co tam na nás čekalo?

            • Medvědi ve sklepení: Nejdřív jsme vlezli do zámeckého podzemí, kde na nás vykoukla parádní výstava obrazů plná medvědů.

            • Zámecký park: Prošli jsme se krásnou zahradou a nasáli trochu té zámecké atmosféry.

            • Finále na hřišti: Největší úspěch mělo stejně dětské hřiště, kde děti vybily poslední zbytky energie.

            Domů do Hodkovic už by nás bolely nohy, proto jsme cestu zpět volili raději vlakem. Výlet jsme si moc užili a je skvělé, že si děti vybraly takhle super trasu, a domů si odnesly spoustu zážitků (a možná i trochu toho hrášku v kapsách).

          • Běh pro Zdravotního klauna

            V letošním roce se škola rozhodla podpořit dobrou věc během našich dětí a příspěvkem na Zdravotního klauna, který přináší smích dětským pacientům.

        • Máme doběhnuto! Sběr dat pro HBSC
          • Máme doběhnuto! Sběr dat pro HBSC

            Naše děti pomohly se sběrem dat pro mezinárodní studii HBSC 

            Vážení rodiče, milí žáci,

            s radostí (a lehkou úlevou!) hlásíme, že jsme úspěšně proběhli cílovou páskou našeho úseku v obřím celonárodním sběru dat pro mezinárodní výzkumnou studii HBSC (Health Behaviour in School-aged Children) a projekt Zdravá generace. Pomáháme tak tvořit pevný základ pro lepší porozumění a cílenou podporu současné mladé generace. Projektu se účastnili žáci 5.B, 7.A a 9.A. Někteří z nich se uvolili nosit po celý týden náramek s akcelerometrem, který sledoval jejich tělesnou aktivitu.

            A co to v praxi znamenalo?

            Přiznáváme, vtěsnat tenhle „závod“ do už tak nabitého školního rozvrhu byl tak trochu organizační oříšek a chtělo to chvíli plánování. Ale výsledek stál za to! Samotný výběh na trať zabral dětem zhruba třičtvrtěhodinku. Zahřály se u toho maximálně mozkové závity, protože celá akce se běžela výhradně za monitory počítačů. Žáci se zamysleli nad svým životním stylem a do anonymních online dotazníků pečlivě sdělili cenné informace o tom, jak spí, jak se hýbou nebo kolik času tráví v online prostředí. U některých pak následoval týden s akcelerometrem.

            Teď už máme doběhnuto a pomyslný štafetový kolík přebírá věda. Všechna data jsme odeslali rovnou k výzkumníkům z Univerzity Palackého v Olomouci. Ti je nyní zanalyzují a spojí s daty z desítek dalších škol po celé České republice… a následně bezmála 50 jiných států.

            Proč jsme se vůbec stavěli na start? Protože nám záleží na tom, co se s dětmi děje nejen v lavicích, ale i mimo ně. Z dosažených výsledků tohoto výzkumu pomáhají experti vytvářet kvalitní základ pro rozhodování státu, krajů, obcí i dalších institucí, které mají vliv na podmínky, v nichž mladá generace v Česku vyrůstá. A my jsme hrdí, že naše škola na téhle trati nechyběla.

            Odborné vědecké články i populárně-naučné reporty na témata zdraví a životního stylu z tohoto společného maratonu budou tvořit kolegové z projektu Zdravá generace. Sledujte web www.zdravagenerace.cz a profily projektu na sociálních sítích – Facebook, Instagram nebo LinkedIN.

            Děkujeme především dětem za to, že do toho daly maximum!

             

        • Výlet do Mirákula
          • Výlet do Mirákula

            Třídy 7.B, 8.A a 9.A vyrazily na školní výlet do zábavně-naučného parku Mirákulum. Hned od rána nám přálo krásné počasí, a tak si žáci mohli naplno užít den plný pohybu, zábavy a společných zážitků.

            Během návštěvy si děti vyzkoušely spoustu atrakcí, od lanových prvků a prolézaček přes bludiště až po další zábavné aktivity, které park nabízí. Každý si našel něco, co ho bavilo, a celý den se nesl ve velmi příjemné a pohodové atmosféře.

          • Poslední hodina přírodopisu v 7.A

            Hodinu jsme strávili netradičně, na louce. Konečně nám vyšlo počasí a mohli jsme se vydat určovat běžné trávy a luční rostliny. Každý si vytvořili malé portfolio (herbář) rostlin. Děti pracovaly tak skvěle a se zájmem, že jim nevadilo hodinu prodloužit o 10 minut, aby vše stihly dodělat.

          • Hodiny přírodopisu v 7. třídách

            Poslední hodiny přírodopisu v 7.třídách jsme si zpestřili mikroskopickým pozorováním žahavých trichomů kopřivy dvoudomé. Dětem se práce velmi zdařila.

          • Tůň plná překvapení: Výlet 3. B do Dolánek

            S dětmi jsme prožili úžasný den plný zážitků a objevů. Naším cílem byl Dům přírody v Dolánkách, kde na nás čekal parádní ekologický program s názvem „Tůň plná překvapení“. Celý den se maximálně vydařil a domů jsme se vraceli nadšení a plní nových vědomostí.

            Program byl skvěle vymyšlený – hravý, interaktivní a děti při něm musely hodně spolupracovat, což je moc bavilo. Společně v týmu přišly děti na to, jak vlastně správně rozeznat rybník od tůně a jací živočichové v těchto různých vodních prostředích žijí. 

            Pokud hledáte skvělý tip na poučný a zábavný výlet, návštěvu v Dolánkách rozhodně doporučujeme!
                                                                                                                                                                         
                                                                                                                                                                                Třeťáci :)

             

        • 🌲 Třeťáci a jejich EXPEDICE KRAKONOŠ 🌲
          • 🌲 Třeťáci a jejich EXPEDICE KRAKONOŠ 🌲

            Máme za sebou nezapomenutelný týden plný dobrodružství, smíchu a horského vzduchu! Z našich třeťáků se stali oficiální strážci Krkonoš.

            Během týdne jsme stihli ulovit zmatená vyjmenovaná slova v lese, prošli jsme si informační stezku spojenou se zajímavostmi z Krkonoš a stihli jsme se proměnit v matematické odborníky a Krakonošovi to pěkně "spočítat". Ve středu nám Krakonoš poslal vydatný horský déšť, ale nás to vůbec nerozhodilo! Přesunuli jsme se do společných prostor Hotelu Helena, kde jsme v rámci „mokré varianty“ plnili připravená stanoviště a dokonce jsme si užili kino, kde ani popcorn nechyběl.

            Odměnou za středeční indoorové zápolení nám byl čtvrteční azurový den jako stvořený pro velký výlet! Rozdělili jsme se na dvě party – jedna skupina pokořila horskou chatu Dvoračky a druhá prozkoumala parádní skalní vyhlídky v Rokytnici. Výhledy z obou míst byly dechberoucí.

            Mezi jednu z top aktivit na škole v přírodě patřilo vytváření vlastních nákrčníků, kde jsme mohli popustit uzdu své fantazii. Také jsme rodičům poslali pohledy s pozdravy. Za všechny dobře splněné úkoly nám Krakonoš rozdával po celou dobu drahokamy, které jsme sbírali do připravených váčků.

            Domů se vracíme s diplomem „Znalec Krkonoš“, tajným pokladem, společným třídním erbem a hlavně s hromadou skvělých zážitků a vzpomínek. A co je nejdůležitější? Že se za rok těšíme zase. 

            Krakonošovi zdar, Třeťáci! 🌲

             

          • Školní výlet 4. tříd do Mělníka a na horu Říp

            V pátek 12. června proběhl školní výlet 4. tříd. V rámci výletu děti navštívily město Mělník, kde zavítaly na prohlídku tamějšího podzemí. Dále byla na programu plavba lodí po soutoku Labe a Vltavy. Nechyběla samozřejmě ani zastávka v cukrárně na doplnění sil, kde někteří zvládli spořádat i 4 kopečky zmrzliny. Získanou energii pak využili při výšlapu na horu Říp. Zde navštívili rotundu svatého Jiří a vyslechli krátký výklad o rotundě a historii naší země. Díky všímavosti chlapců děti viděly i ohroženého Roháče obecného, který je na první pohled uchvátil. Návrat domů proběhl v poklidu po celodenním programu a náročné cestě.

          • Pěvecké okénko

            Naše žákyně v jabloneckém divadle! -  🎶

            Městské divadlo v Jablonci nad Nisou nedávno hostilo další ročník pěvecké soutěže Hvězdy nad Ještědem a my máme obrovskou radost, že u toho byla i naše žákyně Magdaléna Pelcová z 2. A.

            Tato soutěž má v našem regionu obrovské jméno a pro mladé zpěváky je to velká výzva. Výkony totiž hodnotí odborná hvězdná porota složená z předních českých hudebníků a hlasových pedagogů. Postavit se před takové kapacity, navíc na velkém divadelním pódiu a před zaplněným hledištěm, chce pořádný kus odvahy. Majda to ale zvládla na jedničku!

            Soutěž byla navíc skvělou ukázkou toho, jak to u nás bezva funguje, když se spojí síly. Majda totiž reprezentovala jak naši školu, tak ZUŠ Český Dub, kde se zpěvu věnuje.

            Zpívat před takovou porotou ale není jen tak a moc pomůže, když máte za zády někoho, o koho se můžete opřít. Proto posíláme velké poděkování panu učiteli Štěpánu Růžičkovi ze ZUŠ Český Dub, který Majdu doprovodil. Děkujeme za skvělou přípravu, trpělivost a za to, že jí byl přímo na scéně tou nejlepší oporou!

            Majdě moc gratulujeme, děkujeme za reprezentaci a držíme palce do dalšího zpívání. 

             

          • Deváťáci u třeťáků

            Výuka matematiky ve třetí třídě aneb když si deváťáci zkusí roli učitele.

            V rámci výuky semináře matematiky jsme s devátými ročníky v květnu a červnu připravili výuku ve třetích třídách. Tak vznikl projekt "Cestování, prázdniny" ve spolupráci s třídními učitelkami 3.A a 3.B Z.Povejšilovou a Mgr. R. Pelcovou.

            Na jednu hodinu matematiky si připravili žáci devítek pět stanovišť, na každém ve skupinách řešili třeťáci příklady zaměřené na opakování učiva matematiky. Po několika minutách stanoviště střídali. Do výsledkové karty sbírali nálepky a části hesla, ze kterých následně složili konečnou shrnovací větu, která zněla: matematika je tvoje super síla.

            Žáci devátých ročníků si tak připravili práci pro své mladší spolužáky, zároveň si vykoušeli své prezentační dovednosti a možnost předat znalosti, když pomocí příkladů představili pět zemí světa na různá matematická témata. Třeťáci naopak zažili neobvyklou hodinu pod vedením starších kamarádů.

             

        • Přivezli jsme 4. místo z největší evropské soutěže VEX IQ
          • Přivezli jsme 4. místo z největší evropské soutěže VEX IQ

            Naše robotické týmy se na konci února a května zúčastnily dvou úžasných akcí. Nejprve jsme byli na soutěži v Hajdině ve Slovinsku. To byla naše historicky první zahraniční soutěž. Druhá byla ve Zlíně a byla největší v celé Evropě.

            Na ní jsme v týmové soutěži ve finále vybojovali úžasné 4. místo, na které jsme náležitě pyšní! 

            Soutěží se účastnily naše týmy Lopaty, Boomeři a Dia Motyky. Jde o kluky a holky z 5. až 9. třídy. Úkolem soutěžících je podle zadání soutěže zkonstruovat vlastního robota, naprogramovat ho a ovládat. Práce v týmu je rozdělena podle rolí a vyžaduje spolupráci napříč všemi týmy. Na soutěžích jsme se setkali s týmy z Finska, Maroka, Turecka, Polska, Slovinska a samozřejmě i s českými týmy. 

            Letošní rok byl pro nás velmi úspěšný a už teď se připravujeme na další sezónu. Zájemci, kteří se chtějí podívat na naši práci, mají možnost k nám zavítat během školní Zahradní slavnosti 25.6.2026 do učebny fyziky nebo se přijít v říjnu podívat na soutěž, která proběhne v hodkovické sportovní hale.

          • Závěrečný koncert žáků ZUŠ

            V pátek 5. června 2026 proběhl v příjemné atmosféře závěrečný koncert našich žáků, kteří celý rok pilně cvičili v ZUŠ Český Dub hru na klavír či flétnu.  

        • Chemie v 9.A dorazila do finále
          • Chemie v 9.A dorazila do finále

            Výuka chemie v 9.A se pomalu blíží ke svému závěru, a tak jsme se poslední hodinu rozhodli pojmout trochu netradičně. Místo klasického opakování jsme společně nahlédli pod pokličku molekulární kuchyně a vyzkoušeli si, že chemie nemusí zůstat jen v učebnici nebo laboratoři, ale může se objevit i tam, kde bychom ji možná úplně nečekali – třeba v oblíbeném Bubble Tea.

            Žáci se pokusili vyrobit vlastní Pop-boba kuličky, tedy malé šťavnaté kuličky, které při skousnutí prasknou. Při jejich přípravě si prakticky ukázali, jak mohou určité látky reagovat a vytvářet tenkou gelovou vrstvu kolem kapky tekutiny. Výsledkem tak nebyl jen zajímavý experiment, ale i malá ochutnávka toho, jak se chemické principy využívají v moderní gastronomii. Během hodiny nechyběla přesnost, spolupráce, trpělivost ani zvědavost. A i když se některé kuličky povedly lépe než jiné, důležité bylo hlavně to, že si žáci mohli chemii doslova „osahat“ a vidět, že je všude kolem nás.

            Poslední hodina chemie se tak nesla v duchu experimentování, objevování a dobré nálady. Deváťáci z 9.A zakončili chemii stylově – s pipetami v ruce, molekulární kuchyní na stole a Bubble Tea téměř na dosah.

        • Osmáci si vyzkoušeli resuscitaci v praxi
          • Osmáci si vyzkoušeli resuscitaci v praxi

            Do naší školy byla nově zakoupena resuscitační figurína, která žákům umožní lépe si osvojit základy první pomoci a prakticky si vyzkoušet postupy při záchraně lidského života.

            Dnes figurínu poprvé náležitě otestovali žáci tříd 8.A a 8.B v rámci výuky první pomoci. Jejich úkolem bylo zvládnout nepřerušenou resuscitaci po dobu 20 minut, což rozhodně nebyla jednoduchá výzva. Žáci se museli pravidelně střídat, správně navazovat na práci spolužáků a udržet nepřetržitý rytmus stlačování hrudníku. Aktivita jim ukázala, že resuscitace není jen o znalosti správného postupu, ale také o vytrvalosti, spolupráci a schopnosti zachovat klid v náročné situaci. Osmáci se úkolu zhostili zodpovědně a dokázali, že si umí poradit i ve chvílích, kdy jde o čas.

            Nová resuscitační figurína se tak stává důležitou pomůckou, díky které bude výuka první pomoci pro žáky názornější, praktičtější a především užitečná pro reálný život.

          • Návštěva iQLANDIE 8. a 9. tříd

            Na začátku června navštívili žáci 8. tříd a 9. tříd naší školy libereckou iQLANDII.

            Žáci 8. tříd v laboratoři zkoumali v rámci programu „Vidíme a pozorujeme“ fyzikální učivo o optických jevech s přírodopisným učivem o lidském zraku.

            Pomocí optického hranolu žáci vytvořili duhu, naopak barevná světla skládali, a to jak aditivně, tak subtraktivně. Funkční model oka jim pomohl pochopit vznik obrazu na sítnici a s tím spojené vady zraku, tj. dalekozrakost a krátkozrakost. S využitím dalších pomůcek si ověřili své prostorové vidění, periferní vidění a svůj barvocit, objevili své dominantní oko a rozlišili různé typy zrakových klamů. Také detailně poznali stavbu lidského oka a uvědomili si funkci každé z jeho částí.

            Žáci 9. tříd navštívili v iQ PLANETÁRIU živě uváděný pořad „Živák – Sluneční soustavou“, který se věnoval naší Galaxii. Pořad přiblížil naše místo v Galaxii, vesmírné vzdálenosti, vznik Sluneční soustavy, formování planet, velikosti planet a hvězd, noční obloha ze Země, Neptunu a jiných míst vesmíru, vícenásobné hvězdy, rychlost světla, planety a vybrané satelity Sluneční soustavy. 

            Potom žáci navštívili libereckou Teplárnu, kde měli možnost se seznámit se složitou technologií výroby a rozvodů tepla do domácností.

          • Výtvarná soutěž - Tvor (ne) tvor

            KATEŘINA PALDUSOVÁ, žákyně 1. třídy

            Žákyně 1. třídy, Kateřina Paldusová,  se zúčastnila výtvarné soutěže, kterou pořádala Krajská vědecká knihovna v Liberci. Za krásný a originální výtvor získala ocenění za NEJLEPŠÍHO 3D TVORA v kategorii do 10 let.

            Soutěžilo 1 000 výrobků z celé České republiky.

            Kačence moc gratulujeme!

          • Hodina přírodopisu v 7.A

            Hodinu botaniky zpestřila žákyně Emma Gáborová

            Hodinu přírodopisu si třída zpestřila díky Emmě Gáborové, která k učivu Byliny - význam a využití připravila nejen pěknou prezentaci, ale i ochutnávku bylinek na chlebu s máslem, bylinkový čaj a ukázala spolužákům i různé využití bylin v kosmetice.

          • Planetárium v IQlandii

            6.B navštívila Planetarium v Iqlandii v Liberci

            V květnu žáci 6.B navštívili Planetárium v Iqlandii - program Sluneční soustava. Osvěžili si tak vědomosti nabité v průběhu roku z učiva Zeměpisu Vesmír.

        • Osmáci na ROAD Festu
          • Osmáci na ROAD Festu

            V pátek 5. června 2026 se třídy 8. A a 8. B vydaly do Liberce na ROAD Fest 2026, který se konal v areálu Technického muzea. Akce byla zaměřena na silniční dopravu, bezpečnost, stavebnictví, projektování i práci se speciální technikou.

            Žáci si mohli zblízka prohlédnout silničářské stroje, vyzkoušet si poznávačku techniky, simulátor nárazu nebo trenažer bagru. Nechyběla ani stanoviště věnovaná první pomoci, stavbě mostů, projektování silnic, zeměměřičství, práci s geodetickými přístroji či stavbě sedlové střechy. Velký zájem vzbudily také RC modely a autotrenažer.

          • Ocenění naší školy v rámci jarní výzvy 10 000 kroků v Chocni.

            V sobotu 23. května jsme převzali ocenění za 1. místo v jarní výzvě 10 000 kroků na Krokofestu v Chocni. Naše škola se umístila s počtem 20 732 kroků. Úspěch je to veliký a my doufáme, že se děti i učitelé budou nadále výzvy účastnit a že se budou přidávat i další. :) 

          • Slunečné bádání v Dolánkách: Když se z prvňáčků a třeťáků stanou skvělí parťáci

            1.A a 3.A vyměnili školní lavice za přírodu a vyrazili na parádní exkurzi do Dolánek. Už samotný začátek dne sliboval velké dobrodružství, protože na místo jsme jeli vlakem. Pro některé z nás to byla dokonce úplně první jízda v životě, takže nadšení v kupéčkách nebralo konce. Celý den nás navíc provázelo nádherné slunečné počasí, které přímo vybízelo k objevování. Na programu byly dva skvělé ekoprogramy: „Ptáčci kolem nás“ pro první třídu a „Tůň plná překvapení“ pro třeťáky.

            Prvňáčci strávili celý čas venku a na chvíli se proměnili v opravdové ornitology. S dalekohledy v rukách nadšeně stopovali ptactvo v korunách stromů a učili se poznávat různé druhy. Největší zábavou ale bylo vyzkoušet si, jak těžké to ptáčci v životě mají, když si shánějí potravu. Děti dostaly místo zobáčků obyčejné kolíčky na prádlo a zkoušely jimi obratně nabírat křížaly. Celé dopoledne pak proložily napínavým hledáním, luštěním tajenek a badatelskými hrami.

            Třeťáci se během svého programu podívali ven i do vnitřních prostor, kde na ně čekalo jedno překvapení za druhým. Dozvěděli se, co všechno tůň schovává pod hladinou, a prozkoumali tajemný svět kolem vody. Došlo na žáby, roucha i objevování skrytých vodních živočichů. Obě třídy pak naprosto nadchnul místní environmentální obchůdek, kde si děti mohly prohlédnout zajímavé věci a nakoupit drobnosti na památku.

            Nejkrásnějším momentem celého dne však bylo propojení obou tříd. Hned od začátku výletu měl totiž každý třeťák na starosti jednoho prvňáčka. Starší spolužáci se své role ochránců ujali naprosto náramně a činili se po celou dobu. Prvňáci byli zase neskutečně hodní, zvídaví a kamarádští. Díky tomu vznikla krásná nová přátelství a vazby, které jim ve škole určitě zůstanou.

            Všechno jsme skvěle stihli a v pořádku dorazili vlakem zase domů. Domů se vrátila sice unavená, ale maximálně spokojená parta mladých biologů a skvělých kamarádů.

          • Sportovně-turistický kurz zvládli všichni na jedničku

            Provázela nás dobrá nálada a slunečné počasí.

            Žáci 6. tříd vyrazili od úterý 26.5. do pátku 29.5.2026 na sportovně-turistický kurz do Studenova. Ubytováni jsme byli na Bělohradské chatě, kde jsme se i stravovali. Po příchodu na chatu jsme se ubytovali a chystali se na výlet na Čertovu horu. Večer jsme strávili u chaty, kde jsme hráli hry, opékali buřty a kochali se výhledy při západu slunce. Druhý den nás čekal celodenní výlet, vyšlápli jsme přes Ručičky, Dvořačky na Pramen Labe a zpět přes Labskou boudu. Následující den jsme dopoledne využili k regeneraci a odpočinku. Po poledním klidu jsme opět vyrazili na vrch Stráž nad Rokytnicí nad Jizerou, kde jsme se měli možnost rozhlédnout do krajiny z vyhlídek Horník, Ovce, Medvěd a Liška. Závěrečný den jsme věnovali hře zaměřené na osvojení pravidel správného chování v chráněných krajinných oblastech, hodnocení a odměně, kterou si všichni účastníci kurzu zasloužili. V průběhu pobytu jsme měli možnost zařadit i několik her a aktivit na stmelení kolektivu, spolupráci a vzájemné poznání mimo školu. 

            Sportovně-turistický kurz prověřil kondici žáků, kdy musíme konstatovat, že je na velmi dobré úrovni. Nachodili jsme více jak 42 km. Zároveň došlo k utužení kolektivu, který v průběhu ukázal, že umí spolupracovat a má týmového ducha.

          • Dotek Jizerek

            27.5. se třída 9.A vydala na moderní environmentální program Dotek Jizerek, který připravila SEV DIVIZNA při Zoo Liberec. Hlavním cílem bylo přiblížit účastníkům jedinečnost krajiny Jizerských hor. Nešlo pouze o poznávání krásné  přírody Jizerských hor , ale také o pochopení vztahu člověka k místní krajině, historii osídlení a seznámení se zajímavými osobnostmi Jizerek.  Účastníci vyrazili  z vlakového nádraží v Mníšku u Liberce a pokračovali přes území CHKO Jizerské hory, přes Dračí vrch, do Kateřinek. Během cesty poznávali  přírodní zajímavosti oblasti i historické stopy, které v krajině zanechali  šlechtické rody, horolezci i pytláci. Žáci ve skupinách i samostatně pozorovali okolního rostliny, živočichy, stromy, plnili zajímavé úkoly a kochali se krásnými výhledy.

            Děti díky zážitkovým aktivitám  poznaly méně známou část Jizerských hor kousek od bydliště, kam se  mohou vydávat na procházky. Dozvěděly se, že v minulosti byly Jizerské hory zničeny okolním průmyslem, a že tato místa je třeba chránit. Ekologický terénní program Dotek Jizerek podporuje pozitivní vztah dětí k přírodě a místu, kde žijí. 

             

        • FunChemie 2026
          • FunChemie 2026

            V pondělí 25. 5. 2026 a ve čtvrtek 28. 5. 2026 se naši žáci Víťa Nejdlo, Vašek Škopán, Rosťa Šindelář a Matěj Hedánek zúčastnili chemické soutěže FunChemie v Liberci.

            Během soutěže si vyzkoušeli řešení zajímavých chemických úloh, při kterých museli prokázat nejen své znalosti, ale také trpělivost, pečlivost a schopnost spolupracovat v týmu. Všem chlapcům patří velké uznání za jejich nasazení, týmového ducha a chuť pustit se do chemických výzev.

            Děkujeme za skvělou reprezentaci školy a těšíme se zase za rok!

          • Tonda obal o recyklaci

            Na naši školu zavítal vzdělávací program Tonda Obal, který byl určen žákům od 1. až do 9. ročníku. Program probíhal ve dvou skupinách pod vedením dvou lektorů, kteří dětem poutavou formou přiblížili problematiku třídění a recyklace odpadu.

            Součástí programu byly zajímavé ukázky, videa i praktické informace o tom, jak správně nakládat s odpadem a proč je důležité chránit životní prostředí. Děti se aktivně zapojovaly do diskuse, odpovídaly na otázky a za svou spolupráci získaly také drobné dárky.

            Celý program byl velmi přínosný, zábavný a děti si z něj odnesly mnoho nových poznatků i inspiraci k odpovědnému chování vůči přírodě.

          • Divadelní představení Rozum a štěstí a přespávačka 4. A

            Ve čtvrtek 21. května se uskutečnilo divadelní představení žáků 4. A, které bylo spojené s přespáním ve škole. Divadelní představení Rozum a štěstí se žákům velmi povedlo a za své výkony sklidili velký potlesk od rodičů, kteří byli na představení pozváni.

            Po představení následovalo společné opékání buřtů na školní terase. Žáci se poté přesunuli do školy, kde si připravili svou třídu na přespání. Během večera hráli deskové hry, postavili se svému strachu při stezce odvahy, vyřezali si svá razítka a dozvěděli se něco o nestvůře Frankensteinovi, který děti celý večer provázel. Děti měly možnost si projít různá zákoutí školy pouze za svitu baterky a více tak prozkoumat školu. Večer byl zakončen různými dobrotami a pohádkou.

            Ačkoli toho žáci mnoho nenaspali, i tak si přespávačku užili. Celá akce proběhla v příjemné atmosféře a děti si odnesly nové zážitky a vzpomínky.

          • Den naruby

            Na škole proběhl Den naruby, kdy se žáci mohli na chvíli proměnit v učitele a vyzkoušeli si, jaké je stát před tabulí. Do akce se zapojili žáci napříč celou školou a patří všem velké poděkování za nadšení, odvahu a chuť zkoušet nové věci. 

          • Návštěva MŠ

            Do fotoalba byla přidána nová galerie Návštěva MŠ .

            Dne 19. května nás navštívily děti z mateřské školky, které se přišly podívat na chod školní družiny. Pro malé návštěvníky byl připraven pestrý program – v jednom oddělení si vyzkoušely tvořivé dílničky, ve druhém je čekaly rytmické hrátky a na školním hřišti si užily sportovní aktivity. Věříme, že se dětem u nás líbilo, odnesly si spoustu hezkých zážitků a že se už těší na svůj nástup do školy v nadcházejícím školním roce.

          • Sportovní den s J. Váňou

            Dne 14. 5. 2026 se odehrál sportovní den s J. Váňou během druhé až čtvrté vyučovací hodiny.

            Děti byly rozděleny do 8 týmů a hrály turnaj ve fotbalu, florbalu a házené. Jeden zápas trval 8 minut, ale fotbal se hrál minut 15. Výhrou byly medaile za 1., 2. a 3. místo. Třetí místo vyhráli Mimoni, druhé místo Špunti a první místo Leontýnky.

            Andrea Kašková, 6.B

            14. 5. 2026 proběhl sportovní den druhou až čtvrtou vyučovací hodinu.

            Týmy se rozdělily nezávisle po 6 až 8 lidech a týmů bylo 8. Hrál se fotbal, florbal a házená. Hrály se poločasy po 4 minutách. Ve fotbale byla výjimka, hrály se třetiny po 5 minutách. Třetí třetina pak byla dream team. To znamená 4 nejlepší hráči. Hrálo se o postup na okresní kolo a medaile za první, druhé a třetí místo. První byly Leontýnky, druzí byli Špunti a třetí byli Mimoni.

            Tomáš Burian, 6.B

            Dne 14. 5. 2026 během 2. až 4. vyučovací hodiny byl sportovní den v Hodkovicích nad Mohelkou. Děti se rozdělily do 8 týmů a poté proběhl turnaj, ve kterém se hrála házená, florbal a fotbal. V poli mohli být jen 4 hráči a hrála se házená na 4 minuty na 1 poločas. Poté se hrály další 4 minuty. Florbal se hrál 4 minuty a 4 minuty, ale fotbal byl dream team. To znamená, že hráli pouze nejlepší hráči v poli a hrálo se 3krát po 5 minutách. Vítězové prvního, druhého a třetího místa vyhráli medaile a 1. místo získalo i pohár.

            Timotej Šimkovič, 6.B

          • Účast žáků na MC Donald's cup

            Ve fotbale jsme se prosadili.

            V průběhu dubna a začátkem května proběhla soutěž školních týmů MC Donald´s cup ve fotbale.

            Starší žáci se poprali o postup v prvním kole, kdy vybojovali krásné třetí místo, které na postup do dalších bojů bohužel nestačilo.

            Žáci z mladší kategorie se zúčastnili celkem tří kol, kdy se jim podařilo postoupit až do okresního finále. Toto kolo se konalo na hřišti ve Vratislavicích nad Nisou, kterého se zúčastnila celkem 4 vítězná družstva z celého okresu Liberec. Náš tým do turnaje okresního finále vstoupil s velkým nasazením a odhodláním poprat se o výborné umístění. Utkání mezi nejlepšími týmy Libereckého okresu slibovala napínavou bitvu o postup do krajského finále. Očekávání se naplnila, soupeři byli opravdu silní a každý zápas byl velmi napínavý. Našemu týmu se nakonec podařilo vybojovat krásné třetí místo a žáci byli odměněni medailemi a pohárem.

            V průběhu turnaje předvedli skvělé sportovní výkony a spolupráci, vše v duchu fair-play. Velké poděkování a gratulace patří jmenovitě těmto žákům z mladší kategorie: Simon Vaško, Stanislav Brukner, Eleanor Bruknerová, Samanta Munzarová, Tereza Havrdová, Jan Švejda, Robin Kovář, Alex Polma, Sebastian Polma, Vojtěch Vítek, Jindřich Hrušovský, Nina Vaněčková, Antonín Korbel,


            žákům starší kategorie: Robin Kamenský, Tadeáš Pluhař, Šimon Rybář, Aneta Jirošová, Emma Vaněčková, Ema Čechová, Vojtěch Kauška, Vít Matějka, Ondřej Hrušovský, Tadeáš Koloc, Michal Podolník, Matěj Chludil.

            Děkujeme za podporu z řad tatínků, panu Chludilovi (pořízení fotografií) a panu Vítkovi (trenérská opora, zajištění a zapůjčení dresů).

          • Naivní divadlo

            Naši žáci 6. třídy vyrazili do Naivního divadla na představení #Burn#Iamhere#Herostratos. Ačkoliv název zní trochu jako tajný kód k Wi-Fi, samotné představení u žáků sklidilo velký úspěch. Nejenže zaujalo, ale také otevřelo spoustu aktuálních otázek a témat k přemýšlení i následným diskuzím.

            Velkou radost navíc udělalo i samotné sezení – naši šesťáci totiž obsadili řady číslo 6/7. Náhoda? Osud? 

          • Jeden svět na školách

            Žáci školního časopisu, parlamentu a vybraní žáci z 9. třích se zúčastnili promítání Jeden svět v libereckém multikině. Čekali na ně filmy s tématikou osobnostní a mediální výchovy, které vtáhly žáky do diskuze a daly podněty  k zamyšlení. Kromě samotného promítání si žáci užili také pohodlné sedačky. Celá akce se vydařila a přinesla příjemný zažitek mimo školní lavice.  

          • Den proti rakovině

             

            Dne 13. května se naše škola zapojila do tradiční veřejné sbírky Den proti rakovině, kterou každoročně pořádá Liga proti rakovině Praha. Děti prodávaly žluté  kytičky spolužákům i lidem ve městě.  Kromě samotného prodeje připtravili žáci z devátých tříd pro mladší spolužáky krátkou prezentaci o prevenci rakoviny a významu sbírky. Cílem sbírky není pouze získání finančních prostředků, ale také zvýšení povědomí o prevenci a významu včasného odhalení rakoviny. Příspěvek pomáhá financovat preventivní programy, výzkum i podporu pacientů s onkologickým onemocněním. Děkujeme všem žákům, kteří se do akce zapojili, i  lidem, kteří přispěli zakoupením kytičky  na dobrou věc.

          • Terénní výuka 9.ročníků


            Návštěva městské knihovny 

            Žáci 9. ročníků se v  hodinách  českého jazyka vydali do  městské  knihovny. Cílem této terénní výuky bylo  žákům ukázat fungování knihovny a podpořit jejich zájem o četbu. Během programu si žáci prohlédli jednotlivá oddělení knihovny a seznámili se s uspořádáním  a vyhledáváním knih.  Dozvěděli se o možnostech využití knihovny pro další studium. Součástí programu byl také samostatný úkol. Každý žák si vybral knihu  na referát, ve kterém  zpracoval nejen  obsah, ale také představil  autora, žánr a hlavní myšlenky díla. Děti si  procvičily práci s informacemi i schopnost  zpracovat a prezentovat přečtený text. 

            Výstava Paměti národa „Osídlování pohraničí“

            Dalším zpestřením výuky 9.tříd byla návštěva putovní výstavy Paměti národa. Organizace Paměť národa připomíná osudy lidí, kteří byli zasaženi dramatickými událostmi 20. století. Jednomu takovému těžkému tématu - osídlování pohraničí - se věnuje výstava na hodkovickém náměstí. Děti si na panelech přečetly  konkrétní lidské příběhy, které připomínají , že poválečné přesuny obyvatel znamenaly pro mnoho rodin nejistotu, ztrátu domova i nutnost začít nový život.  Výstava děti zaujala, protože byla o  skutečných  vzpomínkách pamětníků a byla doplněna dobovými fotografiemi.Žáci si doplnili znalosti dějin 20.století. 

             




          • Jsme vítězem výzvy 10 000 kroků!

            Neuvěřitelné.

             

                                                            

            Dubnová výzva 10 000 kroků je za námi a jsme hrdí na úspěch, kterého jsme společnými silami dosáhli. Děkujeme všem, kteří jste věnovali své úsilí do pohybu. Odpočineme si, a v říjnu do toho jdeme zase! "Ve zdravém těle, zdravý duch."


          • Prevence není nikdy dost.

            Beseda s Policií ČR s žáky 6. a 7. tříd.

            Ve čtvrtek 7. 5. 2026 absolvovali žáci 6. a 7. tříd besedu s preventisty z řad Policie ČR. Žáci získali vědomosti a povědomí o trestní odpovědnosti a rozdílem mezi trestným činem a přestupkem. Dvouhodinový blok byl plný praktických příkladů z praxe, se kterými se lidé běžně setkávají v každodenním životě. Dopady svého jednání si často neuvědomují. Věříme, že beseda byla pro žáky velkým přínosem a odnáší si mnoho informací, jak protiprávnímu jednání předcházet. Za spolupráci Policii ČR děkujeme a budeme se těšit někdy příště.

          • Exkurze 4. tříd v Botanické zahradě v Liberci

            Návštěva Botanické zahrady v Liberci.

            Žáci si v interaktivním programu Masožravky zažili svět masožravých rostlin všemi smysly. Velkým přínosem vedle zkoumání skutečných přírodnin byl i výklad evoluční teorie Charlese Darwina na úžasném modelu mapy světa. Dopoledne v překrásném prostředí zahrady si žáci moc užili a odnesli si nové znalosti ze světa přírody.

          • Zapojte se s námi do charitativních akcí v květnu

            Jako každý rok se naše škola zapojuje do charitativní pomoci.

            Letos to bude nově běh pro Zdravotního klauna (25. ročník), který přináší smích k dětským pacientům a prodej kytiček v rámci Českého dne proti rakovině (30. ročník).

            V úterý 12.5.2026 od 13.30 do 15.30 hod. proběhne běh pro Zdravotního klauna v Kozí Bradě (děti z družiny, během týdne pak v rámci tělocviku žáci 2. stupně), ve středu 13.5.2026 proběhne ve škole, na náměstí a v knihovně prodej kytiček v rámci Českého dne proti rakovině. 

            Děkujeme za pomoc a účast.

          • London calling!

            „London calling!  Náš poznávací zájezd se vydařil na všech frontách. Prozkoumali jsme centrum Londýna, nasáli historii u tajemného Stonehenge a prohlédli si stadion Chelsea. Stejně skvělým zážitkem byla i návštěva studií Harryho Pottera, kde jsme stihli i legendární máslový ležák! 

            Bydlení v rodinách byla super zkušenost, všichni jsme byli moc spokojení a angličtinu procvičili i u snídaně. Posíláme pár fotek z našich toulek městem i okolím!

          • Školní časopis

            Žáci z redakce školního časopisu prodávali jarní číslo časopisu Bylo nebylo. S velkým nasazením oslovovali žáky a učitele a opět byl o časopis velký zájem. Kromě role redaktorů a spisovatelů, tak mohli zažít role prodejců a obchodníků. Celá akce měla pozitivní ohlas a čtenáři se mohou těšit na letní číslo.        

    • Kontakty

      • Základní škola T. G. Masaryka, Hodkovice nad Mohelkou, okres Liberec, příspěvková organizace
      • 731 159 462 - sekretariát
      • J. A. Komenského 467
        463 42 Hodkovice nad Mohelkou
        Czech Republic
      • IČ: 72744243
      • REDIZO: 600079741
      • IZO: 102229457
      • DS: w6emtai
      • Škola: Česká spořitelna, účet č.: 986065379/0800
        Jídelna: Česká spořitelna, účet č.: 19-986065379/0800
      • Pokladna: pondělí–pátek: 8–12 hod.
        hospodářka Lucie Šlamborová, lucie.slamborova@zshodkovice.cz, tel.: 604 175 100
      • Naďa Burianová
        poverenec@hodkovicenm.cz, Tel.: 725 417 186
      • Sekretariát: pondělí–pátek: 7.30–15 hodin
        Bc. Petra Ivanová, petra.ivanova@zshodkovice.cz, Tel.: 731 159 462
    • Přihlášení